Özel direksiyon dersi nasıl olmalı

Özel direksiyon dersi trafiğin yoğun olduğu bölgelerde kendi aracınız ile olmalı. Saatlik direksiyon dersi almak isterseniz direksiyon hocası sizi ilk olarak trafiğin yoğun olmadığı bir güzergahta 10 dakika kullandırmalı.

Sonrasında durumunuz gelişmeye açık ise direksiyon dersi için beklenmeden  yoğun trafiğe geçilmeli. E-5 karayolunda şerit değiştirmeler ve ayna kullanımına başlanmalı. Ayna kullanımından sonra size şerit değiştirme öğretilmeye başlanmalı. Direksiyon dersini bu şekilde başlanmış ise 70 – 80 km hızlar da trafiği aksatmadan öğretilmeli. Acemi sürücü eğer bu koşullarda değilde 30 km gibi düşük hızlarda E – 5 e çıkarılır ve sürüşü geliştirilmeye çalışır ise trafiği kilitlediğiniz ve akışı bozduğunuz için diğer aktif kullanıcılar size tehlike yaşatırlar. Direksiyon dersi alınır iken yavaş sürerek bir şey öğrenemezsiniz kaza riskiniz artar. Neden mi?

Şerit değiştirirken araçlar size izin vermez çok arkanızda olsa dahi diğer araç sizi hemen yakalar.  Fren yapar ve size korna çalarak iyicene sizi korkutur, yada aniden yanınızdan yakın şekilde yada vurarak temas eder. Kaza geçirmemeniz sizi şanslı kılar. Buradan okunduğunda bu ne diyebilirsiniz ve korkabilirsiniz. Merak etmeyin sadece bilinç katmak için buradan uyarmak istedik. Trafikte direksiyon dersi almak istiyor ve araç kullanmak istiyorsanız. Trafik akışını bozmayın yasal hızlarda gidin bu şekilde kaza yapmazsınız.

Otobanlarda alt hız limiti 50 km dir. Siz otobanda eğer 40 ila giderim derseniz. Ağır vasıtaların sizi sollamak için yaptıkları manevraları ve diğer hızlı araçların bu manevraları ön görmeden 120 km hızlarda gittikleri için duramayıp çarpa bileceklerini düşünen trafik, 50 km altında giden sürücülere ceza yazabilmektedir.

Madem ceza dahi verilebiliyor. Buradan anlaşılacağı üzere lütfen trafik akışını bozacak şekilde direksiyon dersi almayın. Direksiyon hocanız yavaş giderek öğretmek istiyor ise direksiyon eğitmenliği hatalıdır. Ders saatinizi bitirin. Direksiyon eğitmeniniz yeterli değildir konuya vakıf değildir ondan öğrenecekleriniz şüphelidir.

Ara