Özel direksiyon dersi neden etkili değil

Özel direksiyon dersi çok etkili bir eğitim değildir. Nedeni ise bu eğitimin aralıklı olarak sunulması. Tam alışacakken direksiyon dersinin süresinin bitmesi ve aracın koltuğundan kalkıp sonraki verilecek tarihe kadar tekrar unutulması ile kısır döngü oluşturmaktadır.

Aynı zamanda direksiyon kursu size geri gitmeyi öğretmemektedir. Şunu bilmek gereklidir. Araçlar hep düz gitmez mutlaka park etmeyi de bilmeniz. Geri gitmeyi de bilmeniz. Şerit değiştirmede gözünüz keser ise değilde mantıklı bir şekilde aynayı anlayarak şerit değiştirmeniz gereklidir. Özel direksiyon derslerinde bu konular çok yeterli değil. Aracı hareket ettirmek haricinde sıkı bir eğitim yapmıyorlar.

Peki niye bu denli direksiyon dersleri yapılmakta.

Aslına bakarsanız bu konuda yetiştirme yani eğitmen eğitimi almadılar. direksiyon hocaları Milli eğitimin düzenlediği 15 günlük usta öğretici eğitimi alıyorlar. Bu eğitimde de araç kullandırma gibi bir durum olmuyor. Milli eğitimin kursuna katılıp da belge almayan yok. Eğitimler çok yetersiz. Nereden mi biliyoruz.

Bizde aynı kurslara katıldık ve aynı zamanda eğitmenlik yapıp direksiyon hocalarına Milli eğitimin yaptığı usta öğretici derslerinde ders verdik. Müfredat konuları işledik.

Direksiyon hocalarından başka diğer sorun ise katılımcı parasını düşünüp saatlik dersleri yeterli zamanı harcamamak için sadece biraz hareket ettirim sonrasını hallederim mantığında olması. Bu nedendendir ki vura kıra öğrenirsin hareket ettir yeter gibi bir algı toplumumuzda doğru görülmektedir. Kaza durumunda ise zaten beklenen bir olgu olduğu için sıkıntı duyulmaz acemisin denir.

Peki başkasının canını yakmak yada canınıza malınıza bir şey olması daha mı ucuz. Biz neden tam hakimiyet kurmadan aracı vurmayı normal görürüz. Sizlere kaza yapmadan nasıl araç kullanırsınız. Nasıl hakimiyet sağlarızı öğretiyoruz. Direksiyon eğitiminizi alın ve aracınız keyif ile kullanın ne dersiniz.

 

Ara