surus gelistirme egitimi

Sürüş geliştirme

Sürüş Geliştirme

Sürüş geliştirme eğitimi direksiyon dersi olarak verilmektedir. Otomobil kullanabilen fakat trafikte araç kullanamayan katılımcılara verilmektedir.

Sürüş geliştirme eğitimi 8 saatlik aktif bir özel direksiyon eğitimidir. Araç kullanımı sürekli devam ettirilir. 2 saatlik sürüşlerde 15 dakika mola verilir.

Sürüş Geliştirme Eğitim İçeriği

Direksiyon tutuş ve koltuk ayarı

Emniyet şeridi değiştirme duran trafikte, akan trafikte

Ayna kullanımı ve mantığı

Sağ ayna kullanımına tamamen alışma

Akıcı trafikte nasıl kaza yapmayız

Ani duran trafikte güvenli sürüş teknikleri

Akıcı trafikte güvenli sürüş teknikleri

Otobanda sürüş

D 100 kara yolunda sürüş

Yoğun trafikte sürüş

Eğitim yönetimi:

Güvenli sürüş teknikleri araç iç güvenlik ekipmanları kullanımı

Otomobilin aktif ve pasif ekipmanlarının kullanımı

İleri düzey ayna kullanımı

Güvenli şerit değiştirme

Fren mesafesini onda bir oranında düşürme

Direksiyonu ani toplama durumunda oluşabilecek tehlikeler

Trafiği okuma ve tehlikeli duruma düşmeme

Gereksiz fren kullanımını azaltma

Sürüş geliştirme nedir

Sürüş geliştirme trafikte yetersizliğini bilen sürücülere verilen geliştirme eğitimidir. Araç kullanımı olan sürücü aktif sürücü olmasına çalışılır. Sürüş geliştirme eğitimi sürücünün heyecanını yenene kadar bilgilendirmelere direksiyon hocasının başlamaması gereklidir.

Sürüş değerlendirme için trafiğin yoğunluğunun az olduğu bir yolda 5 dakika sürüş kalitesine bakılarak başlanır. Şayet katılımcı sürüş geliştirme öğrencisi ise katılımcı hemen yoğun trafiğe çıkarılmalıdır.

Yoğun trafiğin verdiği heyecan sürücüde mutlaka olacaktır. Direksiyon hocası için özel direksiyon dersi ve temel sürüşten daha basit çözüm bulacak eğitimdir. Eğitime alınan sürücü adayı otomobili kullanmayı bildiği faka cesaret edemediği durumlar olduğu için teknik sürüş kazandırmak daha basittir. Fakat sürüş geliştirme alan kullanıcıların aslında bir çok eksiği bulunmaktadır.

Bu neden ile sekiz saatte tam adaptasyon ancak oturur.

Sağ ayna kullanımı

Bizim için sağ aynayı kullanmayı bilmek, acemi sürücüye göre yüksek hızlarda aracın gezinme yapmaması ve güvenli şerit değiştirme en önemlisidir. Bu eksikler genelde sürüş geliştirme eğitimine katılacak adaylarda gözlemlediğimiz eksikliklerdir.

Sürüş geliştirme eğitimi sizde varsa bu temel sorunlar düzeltilmeden başlanmamalıdır.

Sürüş geliştirmeye katılacak adayların kendi aracı ile katılmalarını tavsiye etmekteyiz. Alışma süreçleri ile geçirilecek zaman ve eğitim sonunda kendi aracınız ile yapılacak hatalara sürüş geliştirme alan katılımcının açık olmaması gerekir.

Sürüş geliştirme eğitimi trafikteki tüm sorunlarınıza karşılık verme için belirli seviyeye ulaşmış sürücü adaylarına verilmektedir. Siz sürüş geliştirme eğitimi almak isteseniz dehi yeterliliğiniz sürüş değerlendirme ile tespit edildikte sonra sürüş geliştirme eğitimini alırsınız yada alamazsınız. Direksiyon eğitmeni yetersizliğinizi saptar ise bu durumu sizde zaten anlayış ile karşılar ve ısrar etmezsiniz.

Bir ürün satışı değil sizin işinize yarayanı ve gerekli olanı almak durumundasınız. Merak etmeyin araç kullanacaksınız sadece bu eğitim size uygun değil şeklinde düşünmeniz gerekmektedir.

Özel direksiyon dersi yada temel sürüş önerilerimiz sizin için oluşturulacaktır. Direk trafiğe çıkacak durumunuz yok ise biz sürüş geliştirme eğitimini size uygulatmayız.

Trafikte kaza yapmadan eğitim almanıza ve kötü tecrübeler ile korkmadan araç kullandırmak bizim ilk tercihimizdir.

Biz ileri sürüş teknikleri eğitimleri ile trafikte kaza oranlarını düşürmeye çalışmaktayız. Bu anlamda verdiğimiz eğitimlerde usta sürücülere ve yarışan pilotlara eğitimler sunuyoruz. Sizlere yanlış bilgi veren yada otomobil kullanmak için gittiğiniz direksiyon kursu gibi eğitimcilerden aldığınız eğitimler sonucu başarı yakalayamadıysanız, biz size araç kullanmayı başaracağınızı söylüyoruz. Burada eksik olan sadece eğitmenin, eğitim kalitesini aynı düzeyde tutması olduğunu ve sizin durumunuza karşı yapacak bir eğitim şekli olmadığından yapamadığınızı biliyoruz.

Sürüş geliştirme eğitimi ve trafikte güvenli sürüş eğitimi

Sürüş geliştirme eğitiminde aslına bakarsanız belirli bir seviyenin üstüne sizi çıkarttıktan sonra trafikte algılama ve konsantrasyon ve trafikte güvenli sürüş eğitimlerinden konular eklenmektedir. Bu sayede trafik kazalarının önüne geçme bilgisi sahibi olursunuz. Aynı zamanda sürücüler kendilerine daha fazla güven ve öngörü kazandırılmış olmaktadır.

Sürüş geliştirme manevra eğitimi

Sürüş geliştirme eğitimine başladık güvenli sürüş teknikleri eğitimi ile artık gayet mutluyuz ve sürüş ile alakalı bir sorun olmadığını düşünüyorsunuz diyelim. Eğitim daha bitmedi. Trafikte mutlaka dönüş bilmek ve geri gitmek zorundasınız.

Sebebi ne olursa olsun şayet geri gidemiyor iseniz siz iyi bir sürücü değilsiniz. Çünkü geri giderken bir yerden çıkarken sürtme ve darbe alma durumlarına maruz kalacaksınız. Dar dönüşler sizin için büyük sorunlar oluşturacak ve aracınızı her vurduğunuzda büyük bir soğuma ve korku yaşayacaksınız. Aynı zamanda kasko şirketleri size sorunlar oluşturacak. Kasko firması kasko yapmayacak. Sizi kara listeye alacak.

Manevrada önemli olan bir konu ise araç bir yere sürttüğünde sürücülerin aracı komple aracı sürtmeye devam etmeleridir. Yada bir yere sürtülen aracın sürücüsü başka birinden yardım ister ve yardıma gelen sürücü de deneyimli olsa dahi manevrayı yanlış yapar ve sürtme durumunu tüm araca yansıtır. Bu tip durumlarda sürücülere daha çok masraf çıkması haricinde aracınızın hasar kaydı tutarı ve orijinal yapısı bozulduğundan değeri düşer. Biz bu sürtme sonucu oluşacak dokunmaları, aynı şekli ile sürtmeye devam etmeden nasıl sınırlandıracağımızı da öğretiyoruz. Bu sayede ufak dokunma şeklinde bir çukur ile nazarlık diye bilirsiniz.

Aracın ölçülerini algılayamıyorum

Bir otomobilin ölçüleri santim santim algılanamaz biz sürücüler mikrometre değiliz yada cetvel. Burada eksiklik yine manevra eksikliği anlamadan araç kullanıp, anlamadığınızdan dolayı aracın boyutuna alışamadığımızı düşünmemizdir.

Aracı ölçülendirerek otomobil kullansa idik. Kamyon süren arkadaşlar taksi kullandığında yada taksi kullanan arkadaşlar kamyon kullandığında sürtme vurma gibi problemler yaşardı.

Sadece aslında ayna kullanımı ve aracın kasasının ne zaman nasıl ne oranda kurtarıp kurtaramayacağını bilmeniz, tüm araçları kullanır durumuna gelmeniz demektir. Bu nedenle ilk kez otomobil kullanacak sürücüler araç ne boyutta olur ise olsun o araç ile direksiyon dersi alabilir. Eğitimden sonra ise konuya vakıf oldukları ayna ve kasa kullanımları doğallaştığı için bütün araç boyutlarını kullanabilecek duruma gelirler.

Bu nedenle özellikle küçük araç alayım daha rahat giderim algısı yanlıştır.

Küçük otomobiller ergonomi olarak ve güvenlik açısından iyi netice vermezler.

Küçük otomobilleri tavsiye etmemizin nedeni yer ile temas eden lastiklerin aralıklarının dar olması ve aracın yol tutuşunda vasat olması kaynaklı. Aynı zamanda kaza durumunda küçük aracınızın kapılarının,  kaburganıza yakın olmasıdır. Kaza anında bu tip bayan arabası dediğimiz araçlar kaburganızı kırar iç kanamadan dolayı ölümcül tehlikeler yaratır. Aynı zamanda dar bir ortamda olduğunuz için bagaj sıkıntısı ve içinde de sıkışma sorunları yaşatmaktadır. Siz otomobilin büyüğünü alın biz size aracın nasıl kullanılacağını öğretiriz.

 

Ara